Image

Kulak Estetiği

Diğer ismi otoplasti olan kulak estetiği ameliyatları kulağın şeklinin değiştirildiği ve iyileştirildiği ameliyatlardır. Bu ameliyatlar ile kulak yapısında doğumdan gelen ya da kaza veya kanser ameliyatları gibi bir takım ameliyatlar sonrasında oluşan estetik kusurlar düzeltilir. Bu ameliyatlar içerisinde en çok yapılan “Kepçe Kulak” düzeltilmesidir. Kepçe kulan bedenin tüm estetik kusurları arasında en sık karşılaşılan estetik kusurlardan biridir ve bir hastalık değildir.

Kepçe Kulak bozukluğu nedir?

Kulak kepçesi ile baş arasında ki açının fazla olması nedeniyle kulağın baştan açık görünmesi hali kepçe kulak (prominent ear) olarak tanımlanır.. Dikkat çekecek kadar kepçe kulakları olan kişilerde ve genellikle çocuklarda psikolojik ve sosyal sorunlar görülebilir. Özellikle okul çağında ki çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenebilirler. Bu durum özgüven eksikliği, beden algısında bozulmalara ve depresyona sebep olabilir.

Kepçe kulak ne zaman düzeltilmelidir?

Yeni doğmuş bir bebekte kepçe kulak fark edildiğinde vakit kaybetmeden bir plastik cerrahi uzmanına başvurulmalıdır. Yenidoğan döneminde ameliyata gerek kalmadan birtakım bantlamalarla kepçe kulak düzeltilebilir.

  1. çocukluk çağına gelinmişse. Okula başlamadan hemen öncesinde kepçe kulak düzeltilmesini tavsiye ederiz. Çocuklar arkadaşlarını eleştirmede çok acımasız olabilirler. Kepçe kulak deformitesi 6 yaşından sonra herhangi bir zamanda düzeltilebilir.

Kepçe kulak ameliyatında narkoz verilir mi?

10-12 yaşın altında ki çocuklarda kepçe kulak düzeltilmesi için çoğunlukla genel anestezi gerekli olur. Daha büyük yaştaki kişilerde sadece kulak bölgesinin uyuşturulduğu lokal anestezi ile düzeltme işlemi yapılır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Kepçe kulak düzeltilirken probleme sebep olan kıkırdak yapı hangisi ise ona müdahale edilmelidir. Her hastada probleme neden olan bölge aynı değildir. Bu nedenle her hastaya aynı ameliyat yapılmaz. Müdahale gereken bölgeye göre düzeltme işlemi 10 dakika ile 1 saat arasında değişen sürede bitirilebilir.

İPLE KEPÇE KULAK DÜZELTİLMESİ NEDİR?

Kulak kıkırdaklarında fazlalığın olmadığı sadece kıkırdakların kendi aralarında yaptıkları açıların bozulduğu hasta grubunda iple kepçe kulak düzeltilmesi yapılabilir. Herhangi bir kesi yapılamadığı için kulakta da herhangi bir iz kalmaz. Kulağınızın bu işlem ile düzeltilip düzeltilemeyeceği konusunu mutlaka plastik cerrahi uzmanınıza sorunuz.

KEPÇE KULAK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Eğer kulakta kıkırdak fazlalığına bağlı bir nedenden dolayı bu deformite oluşmuşsa bu kıkırdakları azaltmadan kepçe kulak düzeltilemez. Kulak arkasından yapılan kesi ile fazla olan kıkırdaklar çıkartılır. Kıkırdak çıkartımı sırasında kulakları daha fazla yatırmak için kulak kıkırdaklarını başa doğru yaklaştıran bazı dikişler konulabilir. Eğer ihtiyaç duyuluyorsa bu ameliyata yukarıda bahsedilen iple kepçe kulak düzeltilmesi de eklenebilir.

KEPÇE KULAK DÜZELTİLMESİNDEN SONRA NE YAPMALIYIM?

Düzeltme sonrası bandajlar ertesi gün açılır ve tekrar pansuman yapılır. Yaklaşık 5 gün sonra pansumanlar sonlandırılır ve hastanın artık saç bandı ya da tenisçi bandı takması istenir. Hastaya 3-4 hafta bu bandı kullanması tavsiye edilir.

Kepçe kulak, ameliyattan sonra nüks eder mi?

Kepçe kulak düzeltilmesinden sonra kulaklar eski haline dönmez. Nadiren bazı hastalarda bir miktar açılma gözlenebilir. Genellikle bu durum rahatsız edici değildir. Nadiren de olsa bu hafif açılmaları düzeltmek için tekrar dikiş atma ihtiyacı duyulabilir.

Kepçe kulak ameliyatının ücreti nedir?

Kepçe kulak ameliyatının ücretini belirleyen faktörler şöyledir

· Hangi tip düzeltme işlemi yapılacağı (iple düzeltme, kıkırdak çıkartılması ya da her ikisi birden)

· Anestezi şekli (genel – lokal)

· Cerrahın ofisinin coğrafi konumu

· Cerrahın tecrübesi nedeniyle kendisi için belirleyeceği ücret