Image

Kol ve Uyluk Germe

KOL GERME

Aşırı kilo alıp vermek, kilo kayıpları ve yaş gibi farklı nedenlerle kollarda oluşan sarkmaların giderilmesi için yapılan ameliyat kol germe olarak adlandırılır. Bu ameliyat ile kollarda ki fazlalık yağ dokusu ve fazla deriler alınır, kolların daha sağlıklı ve estetik görünmesini sağlar.

Alternatif yöntemler

Hastanın kol bölgesinde deri fazlalığı ve sarkıklığı yok ise kol içlerine ve arkasına liposuction yapılabilir. Sıkıkla bu bölgede lazer lipoliz gibi hem yağın eritilerek daha kolay dışarı alınmasını hemde kollardaki cilt sokusunu sıkılaştırma özelliği bulunan cihazlardan faydalanılır.  

 

KOL GERME İNCELTME AMELİYATI

 

Kol germe ameliyatı öncesi planlama önemlidir. Ne kadar doku çıkartılacağı hangi bölgelere liposuction yapılacağı belirlenir. Hastada kalacak skarın şekli ve uzunluğu bu planlama ile ortaya çıkar.kol germe ameliyatı 3 aşamada yapılır:

  • Liposuction (Yağların alınması)
  • Fazla cildin alınması ve cilt altı dokusunun sıkılaştırılması
  • Cildin gerilmesi ve dikilmesi

Ameliyat yaklaşık 2- 4 saat arası sürmektedir. Hastanın bir gece hastanede kalması önerilir.

Kol estetiğinde liposuction

Liposuction yöntemi kol bölgesindeki yağlanmanın olduğu ve deri sarkmasının fazla olmadığı durumlarda uygulanır. İyileşme süreci daha hızlı olur. Sadece yağ dokusu alındığı için liposuction sonrası derinin kendi kendine sıkışması beklenir. Eğer cilt elastikiyetinde problem yoksa cilt kendini toparlayacaktır. Daha çok genç yaş grubundaki hastalarda verimli olur.  Eğer

Lazer lipoliz ile Kol Sıkılaştırma

 

Lazer ile uygulana bu işlem çok kısa sürede daha sıkı bir kol görüntüsüne ulaşmak için kullanılır. Lazer koldaki yağları eritir. Eriyen sıklıkla liposuction ile vücuttan uzaklaştırılır. Kolda yağlanmanın olduğu ve sarkmanın az olduğu durumlarda uygulanan bir yöntemdir.

UYLUK GERME

Uyluk belgesinin derisi  çok incedir ve yaşın ilerlemesi, kilo değişimleri, ve hamilelik gibi nedenlerle bu bölgede sarkmagörülebilir. Hastalar çoğu zaman adım atarken bacaklarının birbirine sürtmesinden, kötü ve sarkık görünümden şikayetçilerdir. Yaz aylarında pişik oluşma gibi şikayetlerin yanında hastalar bedenlerine uygun kıyafet bulmada zorlanma ve sosyal yaşamda psikolojik sorunlarda yaşayabilirler. Uyluk germe ameliyatı ile sarkan fazla deri alınır ve fazla yağ dokusu çıkartılır.

 

UYLUK GERME AMELİYATI

 

uyluğun iç kısmından yapılan kesi yoluyla fazla yağ ve deri dokusu vücuttan uzaklaştırılır.. Bu işlemde deri gerdirilirek kapatılır. Genellikle genel anestezi altında yapılır. Sıklıkla 1 -2 saat arasında ameliyat tamamlanmış olur. Ameliyat sonrası hastanın 1 gün hastanede yatması sağlanır. Kesiler uyluk iç bölgesinde olur ve zamanla solarak daha az belirgin hale gelir.Uyluk germe ameliyatı diğer estetik operasyonları ile kombine edilebilir.

UYLUK GERME ameliyatından sonra hastayı neler beklemektedir

 

Hastanın ameliyat sonrası özellikle ilk 10 gün aşırı hareketlerden kaçınmalıdır. Çok hareketli bir bölge olduğu için hasta buna özellikle dikkat etmelidir. Dikiş yerinin idrar boşaltım sistemine yakın olması nedeniyle hijyene oldukça dikkat edilmelidir.Hastaların Ameliyattan sonra 3– 4 hafta medikal b,r korse kullanmaları istenir. Dikişler estetik prensiplere uygun atıldığından alınmasını gerektiren dikişler yoktur. Ameliyattan30 gün sonra spor aktivitelerine başlanabilir.

Uyluk germe ameliyatı 18 yaş üstü ve sağlıklı tüm bireylerde rahatlıkla uygulanabilir. Hastalar ameliyat sonrası ciddi bir ağrıdan şikayetçi olmazlar. Hissettikleri ağrı ve sızı  ağrı ve sızı şikâyetleri ağrı kesici ile giderilebilir.