Image

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği, göz kapaklarının estetik görünümünü iyileştirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Üst göz kapağı estetiği yada alt göz kapağı estetiği ayrı ayrı yapılabileceği gibi aynı seansta ikisi de birlikte yapılabilir.

Göz kapağı estetiği ile hangi sorunlar tedavi edilebilir?

Göz kapaklarının estetik problemleri temel olarak iki şekşlde olabilir.

    1. Cilt fazlalığı ve sarkıklığı
    2. Göz kapağı torbaları olarak adlandırılan yağ dokularının fazlalığı ya da fıtıklaşması

 

Göz kapağı estetiği ile fazla deri varsa alınır yada göz kenarlarına asılır. Fazla yağ torbaları alınır.

Göz kapağı ameliyatı için nasıl hazırlanılır?

Göz kapağı ameliyatı için:

Laboratuvar testi veya tıbbi değerlendirme alınır.
Kullandığınız ilaçlar varsa onların ayarlanması yapılır
Sigara içmeyi bırakmanız ya da ameliyat öncesi ve sonrası 3 hafta içmemeniz istenir.
Aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeleri kanama ve morarmayı artırdığı için almaktan kaçınmanız istenir.
 

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı 4 yapısal tabakadan oluşur: Deri, kas, fasya ve yağ pakeleri… Üst göz kapağında; iç ve orta hatta yağ pakesi, dış hatta göz yaşı bezi bulunur. Alt göz kapağında; iç, orta ve dış hatta yağ pakeleri bulunur.

Üst göz kapağı estetiğinde lokal anestezi ile üst göz kapağı uyuşturulur. Deri alınır sonrasında alttaki kasın bir kısmı alınır. İç ve orta hattaki yağ pakelerine ulaşılır ve fıtıklaşmış olan yağ pakelerin bir kısmı alınır. Göz yaşı bezinde de sarkma varsa yukarı asılır. Deri eriyebilen dikişlerle kapatılıp işlem sonlandırılır.

Alt göz kapağı estetiği genel yada lokal anestezi altında yapılır. Deri ve kas kaldırılır. İç, orta ve dış taraftaki yağ pakelerine ulaşılır ve fıtıklaşmış olan yağ pakelerin bir kısmı alınır. Sonrasında fazla kas ve derinin bir kısmı alınır. Bir kısım deri gözün kenarına asılarak gergin bir alt göz kapağı cildi elde edilir. Deri eriyebilen dikişlerle kapatılıp işlem sonlandırılır.

Göz kapağı estetiğinde iz kalır mı?

Göz kapağı estetiğinde ameliyat için yapılan kesiler izlerin göz kapağı bölgesinde doğal yapıları içinde gizlenmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle çoğu hastada belirgin bir iz kalmaz.

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Çoğu hasta 10-14 gün içinde iyileşme sürecini tamamlar. Bununla birlikte, tam olarak iyileşme birkaç ay sürebilir.

Göz kapağı cerrahisinin ardından şişlik ve morluklar ortadan kalktıkça göz kapaklarının şekli ortaya çıkar; yüz daha dinç ve genç bir görünüm kazanır.

Göz kapağı estetiği sonrasında, antibiyotikli kremlerve soğuk kompresler uygulanabilir. Gözlerinize nasıl bakılacağını, ilaçların iyileşmeye yardımcı olması ve enfeksiyon potansiyeli, ameliyat yerinde veya genel sağlığınız için dikkat etmeniz gereken özel endişeleri ve tedaviyi takip etmek için nasıl kullanılacağını içerebilecek özel uygulamalar verilecektir.