Image

Boyun Estetiği

Boyun bölgesindeki estetik kusurlar gıdı bölgesinin fazlasıyla yağlı ve sarkık olması ve boyun cildinin kırışık ve sarkık olması şeklinde özetlenebilir. Bu bölgesnin estetik tedavisinde boyun germe ve liposuction tan sıklıkla yararlanılır. Boyun germe tek başına yapılabildiği gibi yüz germe ameliyatı ile de sıklıkla kombine edilir.

 

Gıdı bölgesi kilo almaya bağlı olarak yağlanabildiği gibi bazı hastalar kilolu olmasalar bile genetik özellikleri nedeniyle yağlı bir gıdı görünümüne sahip olarabilir. Sarkık ve kırışık boyun cildi ise hemen her zaman yaşlanmayla beraberdir. Gıdı ve boyun bölgesinin sarkıklıkları yüzün daha yaşlı görünmesini sağlayan estetik kusurların başında gelmektedirler.Boyun Germe Estetiği (Necklift, Gıdı germe)

Çene altındaki bölgelerin sarkmasında en etkili yöntem boyun germe ameliyatıdır. Boyun germe sıklıkla yüz germe ameliyatı ve gıdıya liposuction işlemi ile birlikte yapılabildiği gibi tek başına da yapılabilmektedir. Ameliyatın amacı boyun bölgesinde yaşlanma ya da aşırı kilo verme gibi nedenlerle olan cilt fazlalığının kulağın arkasında saçlı deri bölgesine doğru gerilerek çıkartılmasıdır. Ameliyatın sonucu olarak daha genç ve dinç bir boyun görünümü elde edilmektedir.

 

Ameliyata Hazırlık

  • Hastanın aspirin ve benzeri kan sulandırıcılarını ameliyattan 10 gün önce, kullandığı hormon içeren doğum kontrol yöntemlerini, vitamin ve suplementleri ameliyattan 3 hafta önce bırakması gerekmektedir. Sigara içen hastalar kesinlikle yüz germe içen iyi bir aday değillerdir. Hastaların boyun germe ameliyatından 3 hafta öncesinden başlayarak ameliyattan 3 hafta sonrasına kadar sigarayı bırakmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.
  • Hastanın ameliyat öncesi hazırlığı için test ve tahliller yapılır
  • Hasta ve/veya tahlilleri anestezi doktoru ve gerekirse diğer branş hekimleri tarafından değerlendirir.
  • Hastanın ameliyattan 6 saat önce yemeyi ve içmeyi kesmesi istenir.
   1. Ameliyat TekniğiEğer boyun germe ile birlikte gıdıya liposuction yapılacaksa öncelikle gıdı liposuction yapılır. Gıdı liposuction yaparken lazer lipoliz denilen cihazdan yararlanılabilir. (lazer lipolizin size kullanılıp kullanılmayacağını lütfen cerrahınıza sorunuz).
   2. Kulak memesi önünden kulak arkasına ve oradan saçlı deri hattını aşağı doğru devam eden bir kesi yapılır ve bu keşiden girilerlek boyun cildi ön ve ortaya doğru kaldırılarak ameliyata devam edilir. Boyun kasları orta hattan kulak arkasına doğru gerilerek dikilir. Cilt dokusuda kulak arkasına doğru gerilir ve fazla cilt dokusu çıkartılır ve germe işlemi sonrası dikişler atılır. Tüm dikişler gizli ve estetik prensiplere uygun atılır. Dikişlerin alınması gerekmez.
   3. Eger çene ucu altında fazla deri varsa çene ucunun altınadan 4-5 cm lik bir kesi yapılır fazla deri çıkartılır ve gıdı bölgesindeki kaslar sıkılaştırılır. Bu işleme herzaman gerek duyulmaz. İhtiyaç halinde yapılır.

Anestezi Türü

Tüm ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Operasyon Süresi

Operasyon süresi ortalama 1,5 - 2 saattir.

İyileşme Süreci

Hastaların ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalması istenirÇene altından geçen özel bir pansuman uygulanır. İhtiyaç olması durumunda ameliyattan 2 -3 gün sonra hastalara bu bölgeye özel bir korse giydirilebilir.

hastalar ameliyattan sonra 2-3 gün içinde normal hayata dönebilirler.

 

Eğer morluk oluşmuşsa morluklar genellikle 7-10 gün geçer. Şişliklerin büyük bölümü ilk 3 hafta içerisinde geçecektir. Tam olarak ameliyatın sonucunu görmek için ameliyattan sonra 6 ay geçmesi gerekir.